конспект уроку з природознавства 5 клас
Тема: Малі небесні тіла
Тема: Малі небесні тіла
Мета :- продовжувати формувати в учнів систему знань про
Всесвіт, а саме про малі небесні тіла: метеори, метеорити,астероїди, комети,
розглянути їх будову. Вказати на роль українських вчених-астрономів у вивченні
Всесвіту;
-забезпечити практичне
спрямування вивчення астрономічних явищ, розвивати вміння використовувати
додаткові джерела природничих знань, самостійно і творчо
працювати з науково-популярною літературою, сприяти розвитку спостережливості;
-виховувати прагнення
до пізнання навколишнього світу.
Обладнання: карта зоряного неба, атласи, схеми сузір’їв,
підручники, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів.
Основні поняття і терміни: Всесвіт, небесні тіла, астрономія,
зорі, планети, астероїди, комети, метеорити,метеороїди, обсерваторії,
телескопи, Сонячна система.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2.
Перевірка
домашнього завдання.
( На магнітній
дошці прикріплений ватман з зображеним Сонцем і орбітами. На карточках є
малюнки планет)
Завдання:
1. Розташуєте планети в порядку їхнього віддалення від Сонця
2. Виберіть серед них планети-гіганти
3 Виберіть серед них планети земної групи
4. Ми пам'ятаємо, що майже всі планети обертаються навколо своєї осі із заходу на схід (пряме обертання). Назвіть планету земної групи, що має зворотне обертання.
5. Назвіть планету, що не має атмосфери
6. Виберіть головну відмінність планет Земної групи.
7. Що може бути непрямим підтвердженням наявності на планетах "земних" форм життя
2. Виберіть серед них планети-гіганти
3 Виберіть серед них планети земної групи
4. Ми пам'ятаємо, що майже всі планети обертаються навколо своєї осі із заходу на схід (пряме обертання). Назвіть планету земної групи, що має зворотне обертання.
5. Назвіть планету, що не має атмосфери
6. Виберіть головну відмінність планет Земної групи.
7. Що може бути непрямим підтвердженням наявності на планетах "земних" форм життя
Мотивація навчальної та пізнавальної
діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом
«Інтелектуальна розминка»
Чим відрізняються тіла живої природи від тіл неживої
природи?
Назвіть кілька тіл живої та неживої природи.
Чи є тілами природи Сонце, Земля, Місяць, зорі?
До якої частини природи вони належать? Чому?
Пояснення нового матеріалу
Малі
небесні тіла
До малих небесних тіл
належать астероїди, комети, метеороїди. Їхні розміри можуть бути у кілька тисяч
разів менші за розміри планет чи супутників. Кількість малих небесних тіл у
Сонячній системі сягає десятків тисяч. Вони рухаються навколо Сонця своїми
орбітами.
Комети — небесні тіла, що
складаються з твердого ядра, заморожених газів із твердим пилом. Їх називають
«хвостаті зорі».
Вони із часом можуть
змінювати своє положення на небі й напрям руху. Розміри комет невеликі — від
одного до десяти кілометрів. За наближення до Сонця деякі речовини комети
починають випаровуватися. Вони тягнуться за кометою довгим світним газовим
хвостом. Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астроном
Галлей), що з’являється біля Землі із приблизним інтервалом у 76 років.
Востаннє вона наблизилася до Землі в 1986 р.
Метеороїди —
ще менші за розміром небесні тіла, ніж астероїди та комети.
Їх дуже багато і
завбільшки вони не більше 1 км .
Потрапляючи близько до планет, вони затягуються силою тяжіння планет і падають
на неї. Багато метеороїдів затягує і Земля. При цьому вони проходять крізь нашу
атмосферу. Від того, як проходить цей політ, їх поділяють на:
метеори — повністю згоряють від тертя об атмосферу, залишаючи
яскраве світло;
боліди — яскраві гігантські метеори. Їхній швидкий політ супроводжений гучним шумом, розсипанням іскор, запахом гару;
метеорити — обгорілі кам’яні або залізні рештки метеороїдів, що досягають поверхні Землі, не зруйнувавшись в атмосфері.
боліди — яскраві гігантські метеори. Їхній швидкий політ супроводжений гучним шумом, розсипанням іскор, запахом гару;
метеорити — обгорілі кам’яні або залізні рештки метеороїдів, що досягають поверхні Землі, не зруйнувавшись в атмосфері.
Найбільший метеорит було
знайдено у Африці в 1920 р. Його вага 60 т, а розміри 2,7×2,4 м.
Найвідоміший метеоритний кратер –
Арізон-ський (СІЛА), його називають Каньйон-Диябло. Його діаметр 1300 м , а глибина 183 м . Імовірний вік кратера
— 25 тис. років.
Чи
можуть астероїди впасти на Землю?
Деякі з
астероїдів просуваються досить близько до планет, і навіть могли б стикнутися з
нею, коли б не спеціальна служба космічної безпеки. її працівники постійно
стежать за астероїдами, що наближаються до Землі, та можуть змінювати їхню
траєкторію, коли існує загроза зіткнення із Землею.
Українські вчені астрономи.
Учні мали
випереджальне домашнє завдання: підготувати повідомлення про дослідження
українськими вченими –астрономами малих небесних тіл.
Перевірка засвоєння та закріплення знань
Прийом «Практична теорія» Поясніть помилку у
вислові «Зірки падають».
Прийом «Порівняй»
Вставте слова подані
в дужках відповідні кліточки (кулясті, холодні, гарячі, не випромінюють світло,
світяться відбитим світлом, мають супутники, тверді, газоподібні, випромінюють
мерехтливе світло, випромінюють тепло, мають «хвіст», найменші небесні тіла,
планети-крихітки)
Зорі
|
Планети
|
Астероїди
|
Метеороїди
|
Комети
|
VІ. Підсумок уроку.
Прийом «П’ять речень»
(Учитель починає
підсумкове речення, а учні його продовжують, формуючи таким чином головну
інформацію уроку)
Усі об’єкти, що є в небесному просторі називають...
Малі небесні тіла поділяють на….
Комети — небесні
тіла, що складаються з ………., заморожених газів із твердим пилом. Їх називають …….
Астероїд — це...
Головними особливостями метеороїдів є...
Інтерактивна гра «Швидка
допомога».
Учням пропонується швидко поставити вчителю
запитання з тих частин теми, які були незрозумілими або не зовсім зрозумілими.
Прийом «Мікрофон»
Висловіть свою думку
з питання: 1.Що вам
найбільше сподобалось на уроці?
2. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
2. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
Домашнє
завдання. Параграф 21.
Підготувати інформацію про метеорити знайдені на території України.