понеділок, 26 грудня 2016 р.

конспект уроку з природознавства 5 клас
Тема: Малі небесні тіла 
Мета :- продовжувати формувати в учнів систему знань про Всесвіт, а саме про малі небесні тіла: метеори, метеорити,астероїди, комети, розглянути їх будову. Вказати на роль українських вчених-астрономів у вивченні Всесвіту;
 -забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ, розвивати вміння використовувати додаткові джерела природничих знань, самостійно і творчо працювати з науково-популярною літературою, сприяти розвитку спостережливості;
-виховувати прагнення до пізнання навколишнього світу.
Обладнання: карта зоряного неба, атласи, схеми сузір’їв, підручники, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів.
Основні поняття і терміни: Всесвіт, небесні тіла, астрономія, зорі, планети, астероїди, комети, метеорити,метеороїди, обсерваторії, телескопи, Сонячна система.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
1.     Організаційний момент.
2.     Перевірка домашнього завдання.
( На магнітній дошці прикріплений ватман з зображеним Сонцем і орбітами. На карточках є малюнки планет)
Завдання:
1. Розташуєте планети в порядку їхнього віддалення від Сонця
2.
 Виберіть серед них планети-гіганти
3
 Виберіть серед них планети земної групи
4. Ми пам'ятаємо, що майже всі планети обертаються навколо своєї осі із заходу на схід (пряме обертання). Назвіть планету земної групи, що має зворотне обертання.
5. Назвіть планету, що не має атмосфери
6. Виберіть головну відмінність планет Земної групи.
7. Що може бути непрямим підтвердженням наявності на планетах "земних" форм життя

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
У ч и т е л ь. На попередніх уроках ми з вами говорили про те, що все, що оточує нас, — тіла природи. Ви вже знаєте про особливості їхнього існування, особливості будови, властивості тощо. Вони нас оточують, ми про них чуємо з різних джерел інформації. Але у природі існують малі небесні тіла. Їх кілька типів і вони мають свої особливості. Деякі з них були відкриті нашими українськими вченими – астрономами і названі на їхню честь та інших відомих діячів науки і культури України.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
Чим відрізняються тіла живої природи від тіл неживої природи?
Назвіть кілька тіл живої та неживої природи.
Чи є тілами природи Сонце, Земля, Місяць, зорі?
До якої частини природи вони належать? Чому?


Пояснення нового матеріалу
Малі небесні тіла
До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди. Їхні розміри можуть бути у кілька тисяч разів менші за розміри планет чи супутників. Кількість малих небесних тіл у Сонячній системі сягає десятків тисяч. Вони рухаються навколо Сонця своїми орбітами.
Комети — небесні тіла, що складаються з твердого ядра, заморожених газів із твердим пилом. Їх називають «хвостаті зорі».
Вони із часом можуть змінювати своє положення на небі й напрям руху. Розміри комет невеликі — від одного до десяти кілометрів. За наближення до Сонця деякі речовини комети починають випаровуватися. Вони тягнуться за кометою довгим світним газовим хвостом. Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астроном Галлей), що з’являється біля Землі із приблизним інтервалом у 76 років. Востаннє вона наблизилася до Землі в 1986 р.
Астероїди — це планети-«крихітки». Їх нараховують багато, тому тільки окремі мають назви чи номери.
 Метеороїди — ще менші за розміром небесні тіла, ніж астероїди та комети.
Їх дуже багато і завбільшки вони не більше 1 км. Потрапляючи близько до планет, вони затягуються силою тяжіння планет і падають на неї. Багато метеороїдів затягує і Земля. При цьому вони проходять крізь нашу атмосферу. Від того, як проходить цей політ, їх поділяють на:
метеори — повністю згоряють від тертя об атмосферу, залишаючи яскраве світло;
боліди — яскраві гігантські метеори. Їхній швидкий політ супроводжений гучним шумом, розсипанням іскор, запахом гару;
метеорити — обгорілі кам’яні або залізні рештки метеороїдів, що досягають поверхні Землі, не зруйнувавшись в атмосфері
.
Найбільший метеорит було знайдено у Африці в 1920 р. Його вага 60 т, а розміри 2,7×2,4 м.
Найвідоміший метеоритний кратер – Арізон-ський (СІЛА), його називають Каньйон-Диябло. Його діаметр 1300 м, а глибина 183 м. Імовірний вік кратера — 25 тис. років.
Чи можуть астероїди впасти на Землю?

Деякі з астероїдів просуваються досить близько до планет, і навіть могли б стикнутися з нею, коли б не спеціальна служба космічної безпеки. її працівники постійно стежать за астероїдами, що наближаються до Землі, та можуть змінювати їхню траєкторію, коли існує загроза зіткнення із Землею.
Українські вчені астрономи.
Учні мали випереджальне домашнє завдання: підготувати повідомлення про дослідження українськими вченими –астрономами малих небесних тіл.
 Перевірка засвоєння та закріплення знань
Прийом «Практична теорія» Поясніть помилку у вислові «Зірки падають».
Прийом «Порівняй»
Вставте слова подані в дужках відповідні кліточки (кулясті, холодні, гарячі, не випромінюють світло, світяться відбитим світлом, мають супутники, тверді, газоподібні, випромінюють мерехтливе світло, випромінюють тепло, мають «хвіст», найменші небесні тіла, планети-крихітки)
Зорі
Планети
Астероїди
Метеороїди
Комети





VІ. Підсумок уроку.
Прийом «П’ять речень»
(Учитель починає підсумкове речення, а учні його продовжують, формуючи таким чином головну інформацію уроку)
Усі об’єкти, що є в небесному просторі називають...
Малі небесні тіла поділяють на….
Комети — небесні тіла, що складаються з ………., заморожених газів із твердим пилом. Їх називають …….
Астероїд — це...
Головними особливостями метеороїдів є...
Інтерактивна гра «Швидка допомога».
Учням пропонується швидко поставити вчителю запитання з тих частин теми, які були незрозумілими або не зовсім зрозумілими.
Прийом «Мікрофон»
Висловіть свою думку з питання: 1.Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?

Домашнє завдання.  Параграф 21. Підготувати інформацію про метеорити знайдені на території України.

середу, 21 грудня 2016 р.

Завдання для 7 класу

Завдання 1 Урівняти рівняння реакції
  1. Al+HCl =AlCl3+ H2
  2. Ca(OH)2 + H3PO4 = Сa3(Р04)2 + H2O
  3. Al+ O2 =Al2O3
  4. Cu(OH)2 = CuO + H2O
  5. H2SO4 + Ba(NO3)2 = BaSO4+ HNO3
  6. BaO+ H2O= Ba(OH)2
  7. P2O5+ Н2О= Н3РO4
  8. Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
  9. Н2О22О+ O2
  10. Na2O+ H2o =NaOH
  11. NH3+ H2SO4 = (NH4 )2SO4
  12. Ca + Н2О = Ca(OH)2 + H2
  13. Fe(OH)3= Fe2O3+ Н2О
  14. СН4+ O2= CO2 + Н2О
  15. NaOH + P2O5 = Na3PO4 + Н2О
  16. FeCl3+ NaOH = Fe(OH)3+ NaCl
  17. Cr2O3 + H2SO4 = Cr2(SO4)3+ Н2O
  18. СO2+С= СО
  19. CuO + Al= Al2O3 + Cu
  20. MgCl2+AgNO3 = Mg(NO3)2 + AgCl
  21. CuSO4+NaOH = Cu(OH)2 +Na2SO4
  22. AgNO3 + Na2S = Ag2S + NaNO3
  23. SO2 + O2 —- SO3
  24. Al2O3+H2O —- Al(OH)3
  25. Fe(OH)3 —-   Fe2O3 + H2O
  26. HCl +  Cr2O —-  CrCl3 + H2O
  27. C2H6 + O2 —–  CO2 + H2O
  28. Al + H2SO4 —- Al2(SO4)3 + H2
  29. NaOH + H3PO—- Na3PO4 + H2O
  30. NaOH + H3PO→ Na3PO4 + H2O

Завдання 2.Закінчити хімічні рівняння.
 Ca + O2   →                    Ba + Cl2      →               K + O2  →
Fe + Cl2   →                    Al + O2      →                Na + Cl2 →
Li + H2   →                    Ag + Br2   →                  C + H2  →
Ca + S   →                       Zn + Br2   →                H+ F2   →
B + F2     →                     K + I2   →                    Mg + H2
Mg + I2   →                     Al+ I2→                         Al + S →
Al + Р    →                     Ca + N2→                       Li + S→
Приклад:  2Al + 3S →Al2S3

Завдання 3 Визначити відносну молекулярну масу речовин.

Cu2O, CH4, Fe2O3, Cr2S3, BaCl2, Al3C4, C4H10, SO3, P2O5, Cl2O7, Fe3O4,
H2CO3, H3PO4, MgCO3, BaSO4, KNO3, NH4NO3, Ag2SiO3, FeSO3,
Zn(OH)2, Fe(OH)3, Cu(NO3)2, Fe(PO3)3, Al2(SO4)3, Fe2(SiO3)3, Ba3(PO4)2,

четвер, 15 грудня 2016 р.

Підсумкова контрольна робота І семестр з хімії 7 клас 
Варіант 1. 
1.           Масова частка елемента позначається:
А)  Ar        Б)  m        В) Mr            Г) w
2.          Вкажіть фізичне явище:
А) Горіння дров;                Б) бродіння соку;                  
В)  Плавлення  заліза;       Г) Утворення інею.
3.          Вкажіть формулу простої речовини:
А)О3      Б) СІ2O         В) СО            Г)НІ
4.     Відносна атомна маса Натрію дорівнює:
А)  8;       Б)  16;        В)23;          Г)64.
5.          Коефіцієнт – це число, яке показує:
А) кількість атомів в молекулі ; Б) кількість окремих молекул                     
В)  масу атома;              Г)заряд ядра атома.
6.          Установіть відповідність між формулою речовини та значенням відносної молекулярної маси:
Формула речовини                Значення відносної молекулярної маси
А) О2                                                                      1.17  Б)NH3                                                                      2.  28
                                                                               3. 32
7.          Виберіть формулу для розрахунку масової частки Оксигену в речовині : Н2О.
8. Сірка масою 2,6г взаємодіє з киснем масою 3,2. Обчислити масу сульфур оксиду.
9.     Доберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій.
А) Fe + О2 = Fe2О3                      В) CuS+O2=CuO+SO2
Б) H2O2 = H2О + O2                     Г) CH4+O2=CO2+H2O

Варіант 2.

1.          Масова частка позначається:
А)  Ar        Б)  n            В) Mr                  Г) w
2.          Вкажіть фізичне явище:
А) Горіння цукру;                       Б) розчинення солі;                        
В)  Плавлення парафіну;            Г) замерзання води.
3.          Вкажіть формулу складної речовини:
А) К2О        Б) СІ2           В) С О             Г)І2
4.          Відносна атомна маса Феруму дорівнює:
А)  8       Б)  56          В) 32           Г)64
5.          Хімічна формула – це умовний запис:
А) фізичного явища;               Б) речовини;                      
В)  хімічного явища                 Г)суміші атомів
6.          Установіть відповідність між формулою речовини та значенням відносної молекулярної маси:
Формула речовини                                 Значення відносної молекулярної маси
А) І2                                                                         1.  32
Б)SiH4                                                                       2. 256
                                                                                  3. 71
7.    Обчислити масову частку Фосфору в речовині : Р2О5.
8. Магній масою 0,2г взаємодіє з киснем. Маса утвореного оксиду 0,8г. Обчислити масу кисню.

9.     Доберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій.
А) CuS + О2 = SО2  +CuO           В) K + O2 = K2O

Б) CuO +Н2 = Cu +Н2O               Г) Al + S= Al2S3
Підсумкова контрольна робота з хімії за І семестр 8 клас
1варіант
І та II рівні
Завдання 1. Вставте пропущені слова, щоб вираз став завершеним.
1. Зв'язок атомів за допомогою
……..  пар називають  …….
2. Існує два види
……… зв'язку:…………
3. Ковалентний неполярний утворюється в молекулах
……. речовин.
4. Полярний зв'язок характерний для
……… речовин, до складу яких входять атоми……… елементів.
5. Хімічний зв'язок між йонами називається
…….   
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках, поданих формулами:   Р2О5, Аg2O, СгСl3, Мn7O7, С-Н4.
Завдання 3.випишіть речовини CO, О2, КСl, Al2S3, SiH4, N2, F2, SO3, ZnBr2 з:                                                                                                           а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в речовинах, що зображені формулами: NH3. Позначте утворення спільних електронних пар у молекулах.
Завдання 5. Елемент має на 3 електрони більше ніж йон Натрію. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент другої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 25. Знайти елемент.
 2 варіант
І та II рівні
Завдання 1. Вставте пропущені слова, щоб вираз став завершеним.
1. Зв'язо
к атомів за допомогою ……..  пар називають  …….
2. Існує два види
……… зв'язку:…………
3. Ковалентний неполярний утворюється в молекулах
……. речовин.
4. Полярний зв'язок характерний для
……… речовин, до складу яких входять атоми……… елементів.
5. Хімічний зв'язок між йонами називається
…….   
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках, поданих формулами:
N2О5, Аg NO3, HСlO3, Мn2O7,H2СO3.
Завдання 3. випишіть речовини NO, О2, CaСl2, Al2S3, SiH4, N2, H2, CO2, ZnBr2 :                                                                а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в речовині N2. Позначте утворення спільних електронних пар у молекулі.
Завдання 5. Елемент має на 4 електрони менше ніж йон Натрію. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент третьої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 70. Знайти елемент
 3 варіант
І та II рівні
Завдання 1 Сформулюйте визначення:
а) йон це-

б) йонний зв'язок- це 
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках:
Сl2, НСl-, Сl2O, Cu, Мg3Р2, Fe2O3, FeO, Na2S, Сl2O7.
 Завдання 3. випишіть речовини NO, О2, CaСl2, Al2S3, SiH4, N2, H2, CO2, ZnBr2 :                                                                а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в  PH3. Позначте утворення спільних електронних пар у молекулі.
Завдання 5. Елемент має на 4 електрони менше ніж йон Хлору. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент першої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 94. Знайти елемент.


 4 варіант
І та II рівні
Завдання 1 Сформулюйте визначення:
а) Електронегативність це-
б)
Група- це 
в) Катіони - це
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках:
Сl2, Н3PO4, CuO, CuSO4, Мg3Р2, Fe2O3, FeO, Na2S, Сl2O7.
 Завдання 3. випишіть речовини N2O, О2, CaСl2, Al2S3, PH4, N2, H2, CO2, ZnO :                                                                а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в  CH4. Позначте утворення спільних електронних пар у молекулі.
Завдання 5. Елемент має на 5 електрони менше ніж йон Хлору. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент першої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 30. Знайти елемент.


 5 варіант

І та II рівні
Завдання 1 Сформулюйте визначення:
а) Ступінь окислення це-
б) Період
- це 
в) Аніони - це
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках:
HCl, Н3PO4, CuO, CuSO4, МgCO3, Fe2O3, Na2SO3, Na2SO4, Сl2O.
 Завдання 3. випишіть речовини Na2O, О2, MgСl2, Al2S3, SiH4, N2, H2, CO2, ZnO :                                                                                                                            а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в NaBr.
Завдання 5. Елемент має на 5 електронів менше ніж йон Флуору. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент четвертої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 105. Знайти елемент.


 6 варіант
І та II рівні
Завдання 1 Сформулюйте визначення:
а) Ядро складається з …
б) Атом- це 
в) Йон - це
Завдання 2. Визначте ступені окиснення елементів у сполуках:
NaCl, Н3PO4, CaO, CaSO4, МgCO3, Fe2O3, K2SO3, Na2SO4, Сl2O.
 Завдання 3. випишіть речовини Na2O,Br2, MgСl2, Al2S3, SiH4, N2, H2, CO2, ZnO :                                                                                                                       а) ковалентним неполярним зв'язком;
   б) ковалентним полярним ; 
   в) йонним .
III    рівень
Завдання 4. Поясніть утворення хімічного зв'язку в KBr.
Завдання 5. Елемент має на 3 електрони більше ніж йон Флуору. Вказати елемент, дати йому характеристику.
Завдання 6. Елемент шостої групи утворює оксид, відносна молекулярна маса якого 127. Знайти елемент.